Jak odsiarczyć akumulator kwasowy?

Podstawowym problemem użytkowania baterii trakcyjnych jest zmniejszająca się z upływem czasu pojemność ogniw, przez co wózek widłowy jest w stanie pracować krócej na jednym pełnym ładowaniu. Zasada jest prosta – im mniej przykładamy się do prawidłowej konserwacji ogniw, tym szybciej będą one tracić swoje właściwości.

Czym jest zasiarczenie akumulatora?

Aby zrozumieć czym jest zasiarczenie akumulatora, trzeba wiedzieć o tym, że jego konstrukcja i zasada działania bazuje w głównej mierze na reakcjach chemicznych, które zachodzą w czasie przepływu energii elektrycznej. Wszystkie te reakcje mają miejsce w elektrolicie, który jest roztworem kwasu siarkowego, w którym zatopione są elementy konstrukcyjne ogniwa tzw. płyty dodatnie i ujemne rozdzielone separatorami. W warunkach normalnego użytkowania reakcja chemiczna powodująca gromadzenie energii elektrycznej i oddawanie energii elektrycznej jest w pełni odwracalna. Jednak jeżeli ogniwa użytkowane są niezgodnie z przeznaczeniem lub pomijane są cykle konserwacyjne, to zaczyna występować zjawisko zasiarczania się ogniw. Zjawisko to, jest niczym innym jak wytrącaniem się cząsteczek siarki i ich osadzaniem na płytach ogniw w formie kryształów. Powyższe negatywne zjawisko niesie za sobą poważne konsekwencje. Wytrącone cząsteczki siarki powodują zmniejszenie gęstości elektrolitu, przez co reakcje chemiczne przebiegają wolniej i powodują wytwarzanie się zwiększonej ilości energii cieplnej. Płyty ogniwa pokryte kryształami posiadają mniejszą powierzchnię, przez co są w stanie przyjąć mniej energii. Dodatkowo, gdy kryształy osiągną pokaźny rozmiar, mogę oderwać materiał aktywny z płyt ogniwa, przez co ogniwo staje się trwale uszkodzone.

Po co wykonuje się odsiarczanie akumulatora kwasowego?

Odsiarczanie akumulatora wykonuje się w celu usunięcia wszystkich kryształów siarki osadzonych na płytach ogniwa i ich ponownego rozpuszczenia w elektrolicie. W ten sposób przywracamy powierzchnię na płytach ogniwach i zwiększamy gęstość elektrolitu. Należy jednak pamiętać o najważniejszej rzeczy. Zasiarczenie jest objawem niewłaściwej konserwacji i serwisowania baterii, dlatego odsiarczając ogniwo walczymy jedynie z uciążliwymi objawami, których przyczyna może być umiejscowiona w uszkodzeniu mechanicznym baterii. Dokonywanie samego odsiarczenia przynosi raczej krótkotrwałe efekty i musi być połączone z kompleksowym serwisem oraz poprawą świadomości użytkownika końcowego.

Czym jest ładowanie odsiarczające?

Ładowanie odsiarczające można podzielić na kilka typów w zależności od zastosowanej technologii. Jeżeli chodzi o przestarzałe metody z ubiegłej epoki, to wyróżniamy: ładowanie bardzo niskim prądem przez bardzo długi czas powyżej progu napięciowego oraz ładowanie bardzo wysokim prądem jednocześnie monitorując temperaturę ogniw. Nowocześniejsze regeneratory lub prostowniki odsiarczające regenerują na zasadzie naprzemiennych następujących po sobie cyklów ładowania i rozładowania przy pomocy technologii prostowników HF. Najnowocześniejsze metody to te, które uzupełniają ładowanie o tzw. puls o bardzo wysokiej częstotliwości, która sięga do kilkuset tysięcy drgań na sekundę. Pozwala to bardzo dokładnie rozbić kryształki i rozpuścić je w elektrolicie.

Jak przebiega reanimacja akumulatora krok po kroku?

Jak było wspomniane już wcześniej odsiarczanie akumulatora jest bardzo potrzebne, jednak nie przynosi długofalowych i wymiernych korzyści. Właśnie z tego powodu powstają warsztaty serwisowania hybrydowego, które łączą najnowsze metody odsiarczania akumulatorów z kompleksową diagnostyką baterii i jej serwisem. Przykładem takiego serwisu może być Battery Care System oferowany przez firmę BATEKO. Bateria przed poddaniem jej procesowi reanimacji akumulatora poprzez jego odsiarczenie poddawana jest szeregowi analiz. Każda analiza zakończona jest kompleksowym raportem, naprawą uszkodzonych elementów, a dopiero, gdy bateria uzyskuje pełną sprawność mechaniczną poddawana jest ładowaniu odsiarczającemu. Ten sposób serwisowania baterii okazał się z biegiem czasu najskuteczniejszy, co potwierdzają liczne pozytywne opinie klientów, którzy skorzystali z tych usług. Baterie poddawane serwisowi hybrydowemu odzyskują swoją sprawność i pojemność na wiele lat, przez co służą dalej swoim użytkownikom.