Podstawa długiego funkcjonowania akumulatorów
Rynek baterii trakcyjnych jest rynkiem bardzo ustandaryzowanym. Istnieje szereg międzynarodowych regulacji na temat: jakie wymiary powinny mieć ogniwa trakcyjne, jakie wymiary akumulator, jakie powinno mieć napięcie i ile cykli pracy powinno wytrzymywać. Wszystko to pozwala myśleć klientowi, że wszystkie baterie na rynku mając wspólne zastosowanie do wózków widłowych, pojazdów transportu wewnętrznego i maszyn czyszczących, wykonywane są w identycznej technologii, reprezentują identyczną jakość, a różnią się pomiędzy sobą tylko ceną detaliczną.
Akumulatory trakcyjne różnią się nie tylko ceną
Myślenie tego typu jest niezwykle mylne, ponieważ baterie każdego producenta różnią się w sposób znaczący (w niektórych wypadkach różnice pomiędzy poszczególnymi seriami tego samego producenta również są znaczące). Akumulatory trakcyjne, pomimo tego, że łączy je jedno zastosowanie, różnią się między sobą technologią wykonania, niektóre z nich posiadają grubsze elementy konstrukcyjne, niektóre zawierają wyższą zawartość czystego ołowiu. Te pozornie drobne różnice dają się zauważyć szczególnie po zakończeniu „życia” baterii trakcyjnych. Dokonując demontażu baterii po zakończeniu jej eksploatacji, można porównać różnice pomiędzy modelami różnych producentów. Sprawdzając ogniwo trakcyjne, stan płyt dodatnich i ujemnych po 5 latach użytkowania baterii pozwala gołym okiem zaobserwować, które akumulatory zostały wykonane z należytą starannością, a które zostały zaprojektowane z myślą o najniższej cenie na rynku.
Płyty ogniw trakcyjnych zaprojektowanych z myślą o niskich kosztach produkcji ulegają rozpadowi znacznie szybciej niż tych zaprojektowanych z myślą o wieloletnim użytkowaniu w trudnych warunkach. Jakość ogniw ma również wielkie znaczenie przy oddawaniu baterii trakcyjnych do pełnego serwisu. Modele wyższe jakościowo o wiele lepiej przechodzą proces odsiarczania wysokoczęstotliwościowego i regeneracji, co ma bezpośrednie przełożenie na ilość odzyskanych amperogodzin w wyniku tego procesu przez klientów.
Akumulator akumulatorowi nie równy
Z pozoru niewiele znaczące modyfikacje, jak zwiększenie grubości płyt lub dodatkowa siatka zabezpieczająca przed wykruszaniem się substancji aktywnej pozwala na znaczące wydłużenie maksymalnego okresu eksploatacji ogniw oraz dłuższego codziennego użytkowania wózków widłowych. Od pewnego czasu na rynku pojawiają się także akumulatory trakcyjne zaprojektowane specjalnie do działania pod wielkimi obciążeniami lub przygotowane do poddawania procesowi wielokrotnej regeneracji i odsiarczania. Te wyspecjalizowane baterie trakcyjne zaprojektowane specjalnie na te potrzeby pozwalają użytkownikowi znacznie dłużej cieszyć się bezawaryjną pracą elektrycznych wózków widłowych posiadając zwiększoną żywotność baterii trakcyjnych. Modele niektórych producentów posiadają nawet zwiększoną liczbę cyklów pracy (do 1750 cykli), co w połączeniu z serwisem hybrydowym może znacząco wydłużyć czas, w jakim akumulator może znajdować się czynnie na rynku.
To nowatorskie podejście jest w zgodzie ze światowym trendem promującym ekologiczne rozwiązania. Dotychczas zużyte baterie były automatycznie oddawane do utylizacji, co tylko niepotrzebnie marnowało energię i zasoby konieczne do ich odtworzenia. Baterie o zwiększonej wytrzymałości mogą służyć klientowi wiele lat i być wielokrotnie poddawane procesowi reenergetyzacji, co jest zarazem ekonomiczne i ekologiczne.
Dodatkowo baterie wykonane z materiałów wyższych jakościowo posiadają korzystniejszą dla maszyn charakterystykę rozładowania, co pozwala maszynom uzyskiwać więcej energii we wczesnych stadiach rozładowania. Maszyny pracujące przy stabilnym napięciu zachowują się prawidłowo i nie zdarza im nagle zatrzymać w skutek nagłego zaniku napięcia.
Baterie wyższej jakości bardzo często posiadają przedłużoną gwarancję (nawet do 5 lat od zakupu), pod warunkiem dokonywania regularnego pełnego serwisu hybrydowego z odsiarczaniem lub zamontowania kompleksowego systemu monitoringu. Długość gwarancji akumulatorów powinna zwracać uwagę klientów przy zakupie. Baterie te stanowią przyszłość na rynku, ponieważ wielkie przedsiębiorstwa gotowe są zapłacić nieco więcej, aby w zamian uzyskać stabilność działania oraz gwarancję długiego użytkowania bez znaczących problemów i nieplanowanych przerw.
Jak weryfikować czy baterie trakcyjne są dobre jakościowo czy złe?
Pozostaje jednak kwestia zasadnicza. Skoro istnieją baterie wysokiej i niskiej klasy jak to weryfikować? Skoro dopłacamy do baterii by cieszyć wyższą jakością, to jak egzekwować od dostawcy, by rzeczywiście dostarczono nam produkt wyższej klasy. Ostatecznie, jak porównać dwie baterie trakcyjne różnych producentów, skoro jedynym parametrem podawanym nam na ofercie jest cena?
Tutaj z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania w postaci urządzeń pomiarowych i monitoringu floty bateryjnej. Dzięki tym zaawansowanym urządzeniom można monitorować wszystkie parametry pracy i cyklu życia baterii, a raport o stanie naszych akumulatorów generowany jest w czasie rzeczywistym. Dopiero posiadając pełną wiedzę na temat ich pracy i kosztów funkcjonowania jesteśmy w stanie ocenić rentowność naszych inwestycji i oszczędności przy wyborze ofert.
Posiadając taką rozległą wiedzę na temat swoich baterii, będziemy mogli wreszcie zauważyć (i udowodnić swoim przełożonym), że droższe baterie trakcyjne są w rzeczywistości tańsze niż ich odpowiedniki z którymi przegrywają w konkursach cenowych. Wtedy dopiero będzie widoczne, że przedsiębiorstwa nie stać na kupowanie tanich baterii trakcyjnych.
Drugim istotnym czynnikiem jest weryfikowanie postanowień gwarancyjnych. Dzisiaj większość klientów zdanych jest na łaskę producenta baterii. Kupując baterię niskie jakościowo w niskiej cenie, najprawdopodobniej w wypadku zgłoszenia reklamacyjnego usłyszymy, że akumulator trakcyjny nie uzyskał gwarantowanej liczby cykli z naszej winy. A gdybyśmy mogli to udowodnić, że racja jest po naszej stronie? Że bateria nie pracuje, jak powinna, ponieważ jest niskiej jakości?
Wraz z rozwojem technologii monitoringu parametr jakości będzie zyskiwał na znaczeniu przy zamawianiu nowych ogniw. Większa świadomość konsumentów kiedyś wymusi, by w ofercie obok pola “cena”, pojawiły się jeszcze “gwarantowana ilość cykli pracy” oraz “gwarantowana dostarczona energia na cykl”.
Zanim jednak to nastąpi pamiętajmy jednak, że wybór produktów wyższej jakości powoduje oszczędności w przyszłości, nawet jeżeli początkowo mogą wydawać się nieco droższe.